Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 26.04.2024, 21:02

Наша Історія

Середня загальноосвітня школа I - III ступенів № 27

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

"Миколаївська міська управа сим оголошує , що нею 15 вересня цього року відкривається міська народна школа на хуторі Водопій. До школи діти приймаються обох статей з оплатою 30 копійок на місяць. Особи, які бажають визначити своїх дітей в названу школу , можуть звернутися до вчительок цієї школи на хуторі Водопій біля будинку поліцейського управління ". ( " Миколаївський листок " , 10 вересня 1882 ) .

У 1882 році в 17 школах Миколаєва вчилися понад 1000 дітей. Ще 9 березня 1872 новопризначений військовий губернатор Миколаєва Микола Андрійович Аркас, який довідався, що на Хуторах немає шкіл, звернувся з листом до Миколаївської міської Думи : "До відома мого дійшло, що на хуторі Водопій до теперішнього часу немає жодної народної школи, в якої могли б навчатися грамоті діти тамтешніх жителів, і що останні посилають своїх дітей в школи Миколаєва. Беручи до уваги, що обивателі Водопою мають такі кошти, що могли б заснувати на місці кілька шкіл, де діти їх вчилися б читання та письма, я пропоную міській Думі зобов'язати міщанське суспільство відкрити на хуторі Водопій, принаймні, одну народну школу для дітей місцевих жителів і про час відкриття мені доповісти " .

Однак збори товариства міщан хутора Водопій, обговоривши пропозицію адмірала Н.А.Аркаса, не визнала можливим відкриття школи, про що і доповіли генерал- губернатору. У той же час представники передової інтелігенції міста не могли миритися з тією дикістю, яка побутувала на околицях Миколаєва. Серед жителів хуторів, за переписом 1875, було всього 169 осіб грамотних, з них 115 отримали домашню освіту. І 18 січня 1880 відома в місті людина, гласний ( депутат) міської Думи, доктор медицини Микола Миколайович Прусаків звернувся в міську Думу з листом, в якому переконливо доводив необхідність і можливість асигнувати кошти на будівництво ( пристрій) 3 - х шкіл на хуторах Водопій, Мішково і Широка Балка . Дума прийняла рішення: школи будувати. Визначили їх розміри і вартість ( приблизно 2000 рублів кожна). Складання проектів та кошторисів доручили міському архітекторові.

Коли проекти і кошториси були готові, міщанська міська управа відмовилася виділити кошти на будівництво шкіл. Тоді Миколаївська міська Дума 17 березня 1881 прийняла рішення будувати спочатку школу на Водопої, вважаючи, що школа "пом'якшить твердь сердець і фортеця долонь водопойцев" .

ПЕРШІ РОКИ

Завдяки зусиллям міської управи, постійному контролю за ходом будівництва та оснащення обладнанням, інвентарем та навчальними посібниками школа була побудована швидко і 8 вересня 1882 урочисто відкрита. Вона представляла собою добротне кам'яне будівля, що складається з 6 кімнат, з яких 3 були відведені вчителям і 3 - для класів: одна площею 47 кв. м, дві - по 27 кв.м, висота кімнат 4,3 м.
        Першими вчителями Водопойской школи були затверджені: дружина лейтенанта Марія Григорівна Горенко і дочка державного селянина Анастасія Максимівна Манзарар, законовчителем став священик Водопойской Свято- Духовної церкви Савва Чехович. На утримання школи Дума виділила 300 рублів для оплати праці: старшої вчительці - 150 рублів, молодшої вчительці - 120 рублів, законовчителем - 30 рублів на рік.
     Навчальна програма в школі була затверджена Думою і полягала у викладанні Закону Божого, читання по книгах цивільної та церковної друку, листи, перші 4 дій арифметики, церковного співу .
     За списком, складеним в.о. міського голови В.А.Даценко, школа була укомплектована меблями і навчальним приладдям : портретом Государя - імператора у позолоченій рамці; картонними годинами зі стрілками; картинами зі Старого та Нового заповітів (по 30 картин в кожній), картинами 4 -х пір року. Крім того, школі належало 100 аспідних дощок у рамках, 200 грифелей, олівці ( 2 Граса ), ручки з пір'ям ( 2 Граса ), пір'я сталеві 4 ( Граса ), чорнильниці скляні - 60 штук. А також книги: "Російська початкова школа" - 1 примірник; "Книга для учнів " Ушакова - 1; " Рідна мова " Бунакова - 1; "Методика" Євтушевського -1; " Задачник "Євтушевського - 1; "Книга про природу " Германа - 1; " Бесіди про природу " Зібова - 11; " Повчання про правильну віру " - 100; "Священна історія " - 50; "Молитва" Соколова - 100; "Євангеліє російською і слов'янською мовами" - 10; "Буквар" Добровольського - 100; "Рідне слово" Ушинського на 1 -й рік - 50 і на 2 -й - 50; "Наш друг" Корера - 20. І "Друковані літери в комплектах " - 2 шт.
         Піклувальником Водопойской школи Дума затвердила відомого в Миколаєві громадського діяча і літератора, гласного міської Думи Григорія Миколайовича Ге. Він взяв діяльну участь у становленні нової школи. Це його рукою був складений список необхідної літератури, який доповнив шкільний мінімум. З 1883 року учні Водопойской школи могли вивчати не тільки "Рідне слово" і розглядати картини Семенова "4 пори року", але й читати "Аленький цветочек" , "Пригоди Робінзона Крузо" , "Перехожий " Григоровича, "Заїжджий двір" Тургенєва, "крушини" Ковалевського, книги Пушкіна "Казка про рибака і рибку" , "Казка про золотого півника", "Казка про попа і працівника його Балду", казки Бова, "Наймички" Шевченко, "Старий заповіт", "Євангеліє" . Було закуплено по 5 екземплярів кожної з цих книг, і тільки "Наочною абетки" - 25 примірників.
         І справа пішла. У грудні 1883 піклувальник школи Г.Н.Ге доповідає Думі про те, що школа переповнена учнями, що 20 дітей ходять з інших хуторів. У школі відмінно поставлено навчання стараннями талановитих вчителів - Марією Горенко та Анастасією Манзарар. Бажаючих вчитися багато, але не всі можуть платити за навчання. І просить звільнити частину учнів від плати за навчання. І вже в 1884 році з 70 учнів школи заплатили за навчання 50 , звільнені від сплати - 11 , не внесли плати - 5.
         У 1888 році попечителем Водопойской школи був затверджений гласний міської Думи протоієрей Петро Петрович Еланский. За його клопотанням в 1900 році Дума виділила школі 2 десятини землі для розведення саду.

З початку навчального року в 1900 році навчання в народних школах стало "без будь-якої оплати". І це не кращим чином позначилося на їхньому матеріальному становищі. "Загалом, шкільне приміщення неприємне враження: дуже погано влаштовано і ще гірше обставлено. Училище складається з 4 відділень ( чотирикласне ). У ньому викладаються: Закон Божий , історія Старого і Нового завітів, катехізис і вчення про богослужінні; російську мову, етимологія і синтаксис, арифметика, географія Російської імперії, гімнастика не в приклад іншим міським школам, не викладаються . Бібліотека складається з 100 книг для учнів та 54 - для вчителів", - писали в адрес- календарі міста Миколаєва за 1900 р. У Водопойскій школі до того часу навчалося 70 хлопчиків і 30 дівчаток.

У 1909 році у зв'язку зі сторіччям з дня народження російського поета А.В.Кольцова міська Дума привласнила Водопойскій школі ім'я поета, і вона стала називатися "Народне училище імені А.В.Кольцова " .

26 грудня 1919 Рада Народних Комісарів Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила "Декрет про загальну народну освіту", за яким усе неграмотне населення віком від 14 до 50 років було зобов'язане вчитися грамоті. При цьому учням, які працюють за наймом, робочий день скорочувався на 2 години на весь час навчання зі збереженням зарплати. Відразу ж після звільнення Миколаєва від білогвардійських військ Денікіна в жовтні 1920 року на Водопої була створена сільська Рада депутатів трудящих та її виконком. У листопаді виконком організував ремонт всіх шкільних приміщень на хуторах Водопій, Мішково і Широка Балка та звільнення їх від військових частин. У грудні 1920 року почалися заняття у всіх школах сільради.

У зв'язку з сильною посухою восени 1921 року на Миколаївщині почався голод, який тривав і в 1922 році. До голоду додалися епідемія холери і висипного тифу. У Мішково- Погорілове діяла бандитська зграя, яка наводили страх на жителів хуторів і навколишніх сіл. Але незважаючи на все це, у вересні 1923 до занять в школі приступили 125 хлопців, перерв у заняттях не було, відвідуваність школи склала 75 %.

У цей час у першому класі (групі) вчили "Буквар" ( Вахтерова ), лист з книги; арифметику - додавання і віднімання перших двох десятків; завдання з географії про місце знаходження села і міста на земній кулі; про життя людини, тварин і рослин. У другому - байки та вірші; списування з книги, лист по слуху невеликих природних пропозицій; складання коротких письмових розповідей з картинками; вміння перших правил правопису, граматики; бесіди про пори року, про життя людей у ​​різних країнах; географію - знайомство з глобусом, картою, частинами світу, країнами та їх населенням. З арифметики - додавання і віднімання, множення багатозначних чисел, приклади і задачі. Було й культуроведеніе, що включає вивчення господарства, суспільства і політичного життя. Предмет також пояснював різницю управління в радянських республіках і в буржуазних країнах. У третьому класі більш розширено вивчалися твори російських письменників; лист під диктовку, письмовий виклад думок про прочитане .
      У школі було тільки два вчителі, у шкільній бібліотеці налічувалося більше 400 книг. У 1925 році Водопойскій народній школі   № 1 за великі успіхи в народну освіту було присвоєно ім'я Володимира Ілліча Леніна.
      28 серпня 1930 в країні було введено обов'язкову початкову освіту, у зв'язку з чим Миколаївська міська Рада депутатів прийняв постанову від 23 грудня 1930 року, в якому йшлося про те, що тепер всі хлопчики і дівчатка зобов'язані відвідувати школу, поки не закінчать курс: в місті Миколаєві та в селах приміської зони суцільної колективізації - семирічної школи, а в інших - чотирирічної трудової школи. Діти 11-15 років, які не пройшли перших чотирьох груп трудової школи, повинні відвідувати спеціальні дворічні та однорічні школи, курси і групи при школах до повного закінчення цих установ.

Це були дуже важкі роки для школи та її вчителів. У 1932 році Водопойская школа стала семирічною, активно беручи участь у ліквідації неписьменності серед населення. Згідно з переписом 29 грудня 1933, на території сільради було ще 60 абсолютно неписьменних і 123 людини малограмотних. Школа вимагала розширення, реконструкції, вона не ремонтувалася уже понад 10 років. Водопойскій сільрада звернувся до Миколаївської міськради з проханням виділити кошти на ремонт шкільної будівлі та придбання меблів, щоб створити нормальні умови для навчання дітей.

В ході передвиборної кампанії в 1937 році виборці, жителі Водопою, у своєму наказі поставили питання про організацію школи з десятирічним освітою. Однак цим планам завадила Велика Вітчизняна війна.

З 16 серпня 1941 року по 28 березня 1944 Миколаїв був окупований німцями. Весь цей час у Водопойскій школі були стайні німецьких військ. У роки Великої Вітчизняної війни вчителі та колишні школярі Водопойскої школи проявили мужність і героїзм у жорстокій боротьбі з фашистськими окупантами. Героєм Радянського Союзу стала колишня вчителька школи, льотчиця жіночої гвардійського полку нічних бомбардувальників Євдокія Іванівна Носаль, яка здійснила 354 нічних бойових вильоту і скинула на голови фашистів 48 тонн бомб. Повним кавалером ордена Слави став танкіст Біоносенка Андрій Купріянович. Відважними учасницями миколаївського підпілля стали: Ольга Бєлік, Марія Біоносенка, Марія Саюнова, перенесли фашистську каторгу в таборі Равенсбрюк .

З перших днів визволення міста від окупантів вчителі школи разом зі школярами та їх батьками приступили до відновлення школи, і ,незважаючи на гостру нестачу будівельних матеріалів, відновили школу і почали заняття в 1944/1945 роках. Важко було, дуже важко було. Не було палива для опалення школи, не було підручників. Зошити для початкових класів робили самі вчителі з обгорткового паперу, трофейних окупаційних бланків різних документів. Але школа жила, діти вчилися, наздоганяли те, що було втрачено за роки окупації.

ДО НАШИХ ДНІВ

Поступово школа, якій був привласнений № ​​27, розширилася за рахунок прибудови нових приміщень: в 1958 році в школі було 19 класів, в т.ч. 5 -х - 7 -х - сім. У 1967 році на вулиці Квітневої була здана в експлуатацію нова середня школа, в будівлю якої перейшла школа № 30. Звільнене приміщення старої школи № 30 по вулиці Кірова передали в розпорядження школи № 27, де розмістилися старші класи, і школа стала повною середньою. Однак це не вирішило проблеми: класних приміщень не вистачало, пічне опалення не забезпечувало нормальну температуру, була відсутня каналізація, не було спортзалу та інших вкрай необхідних допоміжних приміщень.

У 1979 році з ініціативи першого секретаря Ленінського райкому компартії України Миколи Михайловича Шовкопляса було прийнято рішення про будівництво нової школи на 460 учнівських місць. У будівництві брали участь багато підприємств Ленінського району, генпідрядником було БМУ- 8 тресту " Ніколаевжілстрой " (начальник управління Кулеба ). "Головним виконробом" був Н.М.Шовкопляс, а його помічником - директор школи Світлана Михайлівна Гончарова, яка віддала школі 20 років невтомної творчої праці. До 1 вересня 1980 нова школа була побудована, і щасливі діти і вчителі розпочали новий навчальний рік у світлих, просторих класах. Найбільша кількість учнів, яку розміщувала в собі школа була у 1991-1992 навчальному році, так в середній школі № 27 навчалося 705 дітей.

За 130 років свого існування Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 27, а саме: Водопойска народна школа, училище імені А.В.Кольцова, трудова школа імені Леніна, повна середня школа № 27, дала знання тисячам дітей окраїни міста Миколаєва, жителів Водопою. Багато випускників цієї школи сумлінно працювали та працюють на заводах та підприємствах Миколаєва, внесли гідний внесок у відновлення і розвиток народного господарства міста Миколаєва та були нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу. Але історія школи на цьому не закінчується і на Вас чекають нові її сторінки...
«  Квітень 2024  »

Гонта В.В. Катаєв В.К.